Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej

Czcionka:

 

Asystenci Rodziny

 

 Ustawa z dn. 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. 2015 r. poz. 332) nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Powołano asystentów rodziny, których zadaniem jest prowadzenie pracy z rodziną przeżywającą trudności.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęcinie realizując zadania z zakresu wspierania rodziny zatrudnia czterech asystentów rodziny.

Asystent rodziny pomaga rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, poprzez rozwiązywanie problemów uczy, jak w przyszłości samodzielnie sobie z nimi poradzić. Dzięki jego pomocy rodzina ma być w przyszłości zaradna i samodzielna. Efektem powinno być odzyskanie przez osoby przyjmujące pomoc kontroli nad własnym życiem, które pozwala im być samodzielnym oraz tak wypełniać role rodzica, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i rozwojowi dzieci. Asystenci współpracują z wieloma podmiotami, najczęściej są to placówki oświatowe, służba zdrowia, sąd, policja, urzędy itp. Z uwagi na złożonośc problemów w danej rodzinie niezbędna jest interdyscyplinarna wiedza i wsparcie całego systemu oddziałującego na dziecka, jak i na rodziców. Asytenci rodziny pracują zarówno z rodziną, która jest zagrożona umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, jak i w przypadku czasowego umieszczenia dziecka poza rodziną. W takiej sytuacji głównym celem asystentury jest praca z rodziną na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej.

 

Asystenci :

Urszula Komar

Jolanta Chudzińska

Cecylia Kołodnicka

Anna Sobieraj

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny